Ugrás a fő tartalomra

5600 Békéscsaba, Gyulai út 32/1.


66/441-314

Széchenyi 2020

Projektek


Healing the Earth with Learning Power

Projekt szerződésszáma: 2020-1-DE03-KA229-077384_6

Projekt időtartama: 2020.09.01. – 2023.08.31.

A projekt az Európai Unió Erasmus+ programjának pénzügyi támogatásával valósul meg, támogatási összeg 25860 euró.

 

A projekt háttere:

Bolygónk felmelegedése figyelhető meg, az Északi-sarktól egészen a Déli-sarkig. A gleccserek olvadnak, a tengerszint emelkedik, az esőerdők pusztulnak. A felmelegedés nagy részét az emberek okozták az üvegházhatású gázok kibocsátásával. A "HELP the Earth" projektünk célja, hogy a fiatalok jelentős eredményeket érjenek el a globális felmelegedés csökkentésében a szükségtelen tömegtermelés, tömeges fogyasztás, illetve selejtezés lelassításával, a különböző újrahasznosítási módszerek megtanulásával és alkalmazásával. Olyan tudatos állampolgárokat szeretnénk nevelni, akik tisztában vannak a biofizikai környezettel és a hozzá kapcsolódó problémákkal, tudják, hogy hogyan lehetséges ezeken a problémákon segíteni, és motiváltak arra, hogy a megoldást találjanak, miközben erősítik az egész életen át tartó tanulást, javítják a tanulási tapasztalatok minőségét és hatékonyságát.

A projekt konkrét céljai:

- a tanulók megismertetése a fenntartható világ fogalmával, annak minden aspektusával, úgymint társadalmi, gazdasági, környezeti,
- a társadalom figyelmének felhívása a globális szennyezés csökkentésére, a különböző újrahasznosítási lehetőségekre, a szükségtelen tömeggyártásra, fogyasztásra és selejtezésre,
- a humanista készségek erősítése egy egészségesebb világ, jobb élet, béke, kreativitás és innováció érdekében,
- problémamegoldás fejlesztése integrált tanulással, gyakorlati felfedezéssel,
- a fogalmak jobb megértésének, az ismeretek alkalmazásának és a kockázatvállalásnak a támogatása,
- csapatmunkára, együttműködésre, kommunikációra, kutatómunkára, tervezésre, adatgyűjtésre, következtetések levonására tanítás,
- a tanulók felkészítése a globális problémákra, a 21. századi készségek fejlesztése,
- a méltányosság, a jólét, a társadalmi befogadás biztosítása,
- hozzájárulás az EU oktatási céljainak eléréséhez,
- rugalmas tanulási utak kialakításának támogatása,
- lehetővé tenni a tanulók számára, hogy a bennük rejlő maximumot kihasználva megvalósítsák önmagukat.

Projekt tevékenységek:

A résztvevők száma várhatóan kb. 750 fő. A projekt főszereplői a kapcsolatépítésre és együttműködésre nyitott tanulók lesznek. Prioritásként azokat a diákokat választjuk ki, akik sajátos tanulási igényűek, anyagi nehézségük vagy fogyatékosságuk van. A projektben tapasztalt, elkötelezett tanárok vesznek részt, akik eltérő szakterületeket képviselnek, és akik felelősek lesznek a projekt tevékenységek megvalósításáért. A résztvevő diákok családja, valamint olyan civil szervezetek is bevonásra kerülnek, amelyek együttműködése létfontosságú a projekt szempontjából. Az elszállásolást, illetve a figyelemfelkeltő feladatok egyes részeit oldjuk meg bevonásukkal. Ezek a feladatok a következők lesznek: a globális felmelegedés csökkentését szolgáló, az újrahasznosítás különböző formáit bemutató tevékenységek, felmérések, iskolai „Globális Felmelegedés” program, "HELP the Earth" kiállítás, miniatűr város, álomiskola, TEDX beszélgetések, szemináriumok, környezetbarát helyek látogatása, ecet, ill. kézkrém készítés, "HELP the Earth" fesztivál számos kulturális és hagyományőrző tevékenységgel, kampányok szervezése használt olajok, akkumulátorok, ruhák, játékok, macska- és kutyafekhellyé alakítandó gumiabroncsok gyűjtéséről. Ezen kívül minden résztvevő országban 50 facsemete (összesen 300) elültetése fog megvalósulni.

A „HELP the Earth” egy Kolb-módszertanon alapuló pedagógiai projekt, amely azt állítja, hogy tanulunk a fenntartható világunkban szerzett élettapasztalatainkból. Alkalmazni fogjuk a Waldorf-módszertant is, amely a tanulóközpontú tanítási módszerek alkalmazását célozza, és fontosnak tartja a tartalmas tanulást. Emellett a Montessori-módszer biztosítja az együttműködésen alapuló fejlődést, amelyben a gyermek érdeklődését, illetve az önbizalom, a képzelőerő, a szellemi önállóság és az önhatékonyság fejlődését támogatják.

A projekt hosszú távú előnyei:

A környezettudatosság oktatásba való átültetésével a fiataloknak többre van szükségük, mint a tények és eljárások memorizálásának képességére. Mélyreható gondolkodás, az elfogadott tudás megkérdőjelezése szükséges, hogy belelássanak a globális társadalmi-ökológiai problémákba, és multidiszciplináris megoldásokat kínáljanak, mint döntéshozók és a világ jövőbeli vezetői. Betekintést nyernek a közgazdaságtanba, politikába, viselkedéstudományba, a nyilvános szerepvállalásba, amely elősegíti az EU demokratikus életében való aktív, globális polgárként való részvételüket, hogy hozzájáruljanak az az EU azon stratégiáihoz, amelyek célja az éghajlatváltozás hatásainak enyhítése és az azokhoz való alkalmazkodás helyi, nemzeti és globális szinten. A tanulók alkalmazni fogják kreativitásukat, tudásukat, készségeiket a különböző tudományágakon belül és azok között, valamint valós élethelyzetekben.

A projekt disszeminációs tevékenysége:

A projekt eredményeinek terjesztése szerteágazó módon történik nyomtatott anyagokkal, közösségi hálózatokon keresztül, az Erasmus+ program platformjain keresztül, eTwinning platformokon, a helyi és regionális hatóságok képviselői, valamint a helyi média, valamint az oktatási hatóságok és intézmények közötti együttműködéssel.

Mottónk: Ne aggódj, cselekedj!

Projekt partnerek:

  1. Albrecht Haushofer Schule (koordinátor)
    Németország, Berlin
  2. SAMSUN ANADOLU LISESI
    Törökország, Samsun
  3. LYCEE GENERAL ET TECHNOLOGIQUE CONDORCET
    Franciaország, Saint-Quentin
  4. Sabro-Korsvejskolen
    Dánia, Sabro
  5. IESO LOS SALADOS
    Spanyolország, BENAVENTE
  6. Békéscsabai SZC Zwack József Technikum és Szakképző Iskola
    Magyarország, Békéscsaba

Projekt találkozók:

  1. Németország
  2. Törökország
  3. Franciaország
  4. Dánia
  5. Spanyolország
  6. Magyarország

GALÉRIA

Healing the Earth with Learning Power

01_logo.jpg
8.jpg
6.jpg


KIMIKK
Széchenyi 2020

    • SZC logo fehér
    • Békéscsabai Szakképzési Centrum

      5600 Békéscsaba, Gyulai út 32/1.

    • Telefon: 66/441-314

      E-mail: centrum@bszc.hu

      OM azonosító: 203029

      Felnőttképzési nyilvántartás száma: E/2020/000209


    2024Békéscsabai Szakképzési Centrum